Zwyczaje wielkanocne
Przywołówki dyngusowe
na Kujawach

 

Przywołówki dyngusowe związane są z obchodami Świąt Wielkanocnych na Kujawach i na Pałukach. Notowane już w XIX wieku,
powszechne były do II wojny światowej, a w niektórych wsiach spotykane do lat 60. XX wieku.
Zwyczaj polegał na tym, że w Niedzielę Wielkanocną młodzi mężczyźni z dachu lub wysokiego drzewa wywoływali imiona dziewcząt, posługując się tradycyjną formułą, i ogłaszali, ile wody dla każdej z nich przeznaczają. Na końcu dodawali imię i nazwisko tego, który nazajutrz przyjdzie do wywołanej dziewczyny z dyngusem.
Przywołówki do dziś organizowane są tylko w jednym miejscu na Kujawach, w dzielnicy Inowrocławia – Szymborzu. Zajmują się tym członkowie Stowarzyszenia Klubu Kawalerskiego, którego rodowód sięga przełomu 1833 i 1834 roku. Przywołówki dyngusowe z Szymborza jako zjawisko kulturowe, corocznie i spontanicznie odtwarzane przez jego mieszkańców, są jednym z najważniejszych elementów dziedzictwa niematerialnego naszego województwa. W 2016 roku wpisano je na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Historia

Od kiedy praktykowano „przywołówki”? Jaki był ich przebieg? Jakie znaczenie miał zwyczaj dla mieszkańców wsi? Kto organizował „przywołówki” z Szymborzu i jak one dawniej wyglądały?
czytaj więcej   >

Współczesność

Dlaczego Szymborze jest jedyną miejscowością w Polsce, gdzie można posłuchać „przywołówek”? Jak są one przygotowywane? Kto jest ich adresatem? Co dzieje się w Lany Poniedziałek?
czytaj więcej   >

Przywołówki

Skąd znamy najstarsze „przywołówki”? Co powinno znaleźć się w treści „przywołówki”? Czym różniły się „przywołówki” z różnych części Kujaw?
czytaj więcej   >

Literatura

Gdzie znajdziesz więcej informacji o „przywołówkach” na Kujawach?
czytaj więcej   >