Zwyczaje wielkanocne „Przywołówki dyngusowe” na Kujawach

WSPÓŁCZESNOŚĆ

Szymborze jest jedyną miejscowością, gdzie współcześnie co roku organizowane są przywołówki. Angażują się w to członkowie Stowarzyszenia Klubu Kawalerskiego, dla których przynależność do klubu i aktywny udział w tym wielkanocnym wydarzeniu są często rodzinną tradycją. Dawniej, aby stać się członkiem Stowarzyszenia trzeba było mieć co najmniej 21 lat, współcześnie wiek obniżono do lat 18, ale cały czas obowiązuje zasada, że przyjmowani są tylko mężczyźni, którzy mają poważanie w Szymborzu i nie są karani. W 2017 roku przywołówki urządzono po raz 185. Ich przebieg jest co roku taki sam. Przez dwa tygodnie przed Wielkanocą kawalerowie przyjmują od miejscowych młodzieńców okup za wybrane panny i tworzą listę dziewcząt do wywołania. W Wielką Sobotę późnym wieczorem układane są przywołówki, które będą wygłoszone następnego dnia.

Od wielu lat w Wielkanocną Niedzielę kawalerom towarzyszy Orkiestra Dęta Inowrocławskich Kopalń Soli SOLINO, a wywoływanie poprzedza msza święta odprawiana w intencji zmarłych członków Klubu. Nie zmienia się też treść przemów wygłaszanych z trybuny przez prezesa, który zwraca się do widzów takimi słowami:
Szanowni obywatele i obywatelki Szymborza i okolic! W dniu dzisiejszym obchodzimy nasz stary zwyczaj, odziedziczony po naszych przodkach, którzy nam to zdali i zastrzegli, abyśmy szli ich śladem. Pomimo dużych trudów i mozołów, to jednak Komitet pracuje wytrwale na przyszłość pod hasłem: Cześć naszym przodkom! A teraz prosimy szanowne obywatelki i obywateli, aby nam nie przeszkadzali, a w spokoju wysłuchali tego, co nastąpi. A która z panienek nie będzie zadowolona, niech sobie przypomni zeszły rok – czy przypadkiem sobie nie zasłużyła.

Po przemowie wygłaszane są przywołówki dedykowane dziewczętom, za które złożono wcześniej okup, zapowiadające, ile wody na nie będzie wylane następnego dnia, np.  kieliszeczek, butelka, dzbanek, wiadro. Tu kawalerowie często wykazują się pomysłowością i poczuciem humoru mówiąc z jednej strony o szczypcie, naparsteczku lub kapselku wody, a z drugiej o szymborskim stawie, jeziorze Gopło, a nawet Bałtyku albo Atlantyku.

Adresatami przywołówek są także miejscowi młodzi mężczyźni, którzy nie poparli działalności Klubu i nie wykupili dziewcząt. Dla nich przeznaczone są dłuższe teksty, charakteryzujące ich humorystycznie, a często złośliwie. Mowa w nich o zabawnych, czasem kompromitujących wydarzeniach z życia tych młodych ludzi. Na koniec prezes czyta z księgi protokołów: Na zakończenie dzisiejszej uroczystości przypominamy wam, panienki, że dyngus w myśl uchwały Komitetu Kawalerskiego, rozpoczynamy o godzinie szóstej rano. Toteż, ostrzegamy was, abyście się panienki nie kryły po szafach, stodołach, w piwnicach i na strychach, a w spokoju drzwi otwierały i czekały na pokropienie wodą komitecką. A która z panienek nie zastosuje się do naszych przepisów, to będzie wykąpana w beczce kurzu, a na dodatek będzie wciągnięta do czarnej księgi na rok przyszły!

W Poniedziałek Wielkanocny kawalerowie odwiedzają dziewczyny, aby spełnić obietnice i oblać panny wodą lub perfumami.
Przywołówki gromadzą co roku sporo widzów, nie tylko mieszkańców Szymborza, ale także Inowrocławia i innych miejscowości. Młodzi ludzie, których zwyczaj bezpośrednio dotyczy, traktują go z przymrużeniem oka, ale większość z nich zdaje sobie sprawę z tego, że uczestniczą w podtrzymywaniu lokalnej tradycji wielkanocnej, tak jak ich rodzice, dziadkowie i pradziadkowie.

Działania Stowarzyszenia Klubu Kawalerskiego doceniono w 2004 roku, przyznając mu Nagrodę Honorową imienia Oskara Kolberga. W 2016 roku „Przywołówki dyngusowe w Szymborzu”, jako pierwsze z województwa kujawsko-pomorskiego, zostały wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Przywołówki 2017,
realizacja: Maciej Piątek (ino.online)

Wywiad z Pawłem Małachowskim z Szymborza,
realizacja: Hanna M. Łopatyńska,
Bartłomiej Oleszek, 2016 (MET), 6:02 min

GALERIA

Zapisy

Układanie przywołówek , 2016, fot. Marek Jasik/ ino.online Zdjęcie kolorowe. Kadr przez ramię mężczyzny zapisującego notatki w papierowym dzienniku. Na stole leżą także; inny notes i złota trąbka.

w8

Układanie przywołówek, 2016, fot. Marek Jasik/ino.online


Składanie okupu za dziewczynę,2013, fot. Dominiki Fijałkowski, „Gazeta Pomorska” Fotografia kolorowa. Kilku mężczyzn gromadzi się wokół stołu. Jeden z nich wpisuje coś w notes. Na stole leży banknot dziesięciozłotowy.

w6

Składanie okupu za dziewczynę, 2013, fot. Dominik Fijałkowski, „Gazeta Pomorska”


Członkowie Klubu Kawalerskiego czekają na chłopaków, którzy chcą wykupić dziewczęta, 2016, fot. Marek Jasik/ ino.online Zdjęcie w kolorze. Czterech mężczyzn siedzi przy jednym stole. Stół pokryty jest ceratą w kratę i jabłka, na niej leżą dzienniki. Na twarzach zgromadzonych malują się uśmiechy.

w5

Członkowie Klubu Kawalerskiego czekają na chłopaków, którzy chcą wykupić dziewczęta, 2016, fot. Marek Jasik/ino.online


Członkowie Klubu Kawalerskiego czekają na chłopaków, którzy chcą wykupić dziewczęta, 2016, fot. Marek Jasik/ ino.online Fotografia w kolorze. Widok na wnętrze budynku przez ramę okienną. Trzech mężczyzn zasiada wspólnie przy stole. Najprawdopodobniej prowadzą rozmowę, której towarzyszy radosna atmosfera.

w4

Członkowie Klubu Kawalerskiego czekają na chłopaków, którzy chcą wykupić dziewczęta, 2016, fot. Marek Jasik/ino.online


Członkowie Klubu Kawalerskiego czekają na chłopaków, którzy chcą wykupić dziewczęta, 2016, fot. Marek Jasik/ ino.online Zdjęcie kolorowe. Na pierwszym planie otwarta strona odręcznego dziennika, na której dostrzec można czarno-białą fotografię i notatki. Na drugim planie czwórka mężczyzn siedzących przy stole.

w3

Członkowie Klubu Kawalerskiego czekają na chłopaków, którzy chcą wykupić dziewczęta, 2016, fot. Marek Jasik/ino.online


Sygnał zwołujący kawalerów do składania okupu za panny, 2016, fot. Marek Jasik/ino.online Zdjęcie w kolorze. Młody mężczyzna z zaangażowanie gra na trąbce.

w2

Sygnał zwołujący kawalerów do składania okupu za panny, 2016, fot. Marek Jasik/ino.online


Trąbka Stowarzyszenia Klubu Kawalerskiego, fot. Marek Jasik/ino.online Fotografia w kolorze. Kadr przedstawiający złotą trąbkę, na której zauważyć można liczne ślady użytkowania w postaci zarysowań lub wgnieceń.

w1

Trąbka Stowarzyszenia Klubu Kawalerskiego,
fot. Marek Jasik/ino.online


Budowanie ambony

Członkowie Stowarzyszenia Klubu Kawalerskiego przygotowują miejsce na trybunę, 2016, fot. Paulina Kopeć Zdjęcie kolorowe. Mężczyźni pracują przy wykopywaniu dołów potrzebnych do postawiania trybuny.

bud4

Członkowie Stowarzyszenia Klubu Kawalerskiego przygotowują miejsce na trybunę, 2016, fot. Paula Kopeć


Członkowie Stowarzyszenia Klubu Kawalerskiego obok gotowej trybuny, 2009 Fotografia kolorowa. Siedmiu mężczyzn w różnym wieku pozuje do zdjęcia przy drewnianej konstrukcji. Większość z nich w swoich dłoniach trzyma łopatę, towarzyszymy im radosny nastrój.

bud3

Członkowie Stowarzyszenia Klubu Kawalerskiego obok gotowej trybuny, 2009


Fotografia w kolorze. Czwórka mężczyzn podczas ustawiania drewnianej konstrukcji, o dużych wymiarach. W tle traktor z przyczepą i budynki mieszkalne.

bud2

Stawianie trybuny, 2004


Członkowie Stowarzyszenia Klubu Kawalerskiego przygotowują miejsce na trybunę, 2004 Fotografia kolorowa. Czterech mężczyzn opartych u łopaty pozuje do fotografii. Przy każdym z nich zauważyć można wykopaną dziurę i usypek ziemi. Dokoła widoczne drzewa i ławki. W tle zbiornik wodny.

bud1

Członkowie Stowarzyszenia Klubu Kawalerskiego przygotowują miejsce na trybunę, 2004


Przemarsz

Przemarsz członków Stowarzyszenia Klubu Kawalerskiego na miejsce wygłaszania przywołówek, Niedziela Wielkanocna, 2014, fot. Paula Kopeć Fotografia kolorowa. Asfaltową drogą porusza się grupa mężczyzn, mają oni na sobie odświętne ubrania. W tle widoczne są domy mieszkalne.

prze10

Przemarsz członków Stowarzyszenia Klubu Kawalerskiego na miejsce wygłaszania przywołówek, Niedziela Wielkanocna, 2015, fot. Paula Kopeć


Orkiestra Dęta Inowrocławskich Kopalń Soli SOLINO, 2015, fot. Paula Kopeć Fotografia kolorowa. Po asfaltowej drodze porusza się orkiestra, złożona z mężczyzn. Muzycy grają na trąbkach, waltorni i bębnie. Po ich lewej i prawej stronie, na chodniku, stoją przysłuchujący się im przechodnie.

prze9

Orkiestra Dęta Inowrocławskich Kopalń Soli SOLINO, 2015, fot. Beata Zarzycka


Orkiestra Dęta Inowrocławskich Kopalń Soli SOLINO, 2015, fot. Beata Zarzycka Zdjęcie w kolorze. Z posesji wychodzi grupa muzyków orkiestrowych. Wśród nich muzycy grający na takich instrumentach jak; trąbka, waltornia czy bęben.

prze8

Orkiestra Dęta Inowrocławskich Kopalń Soli SOLINO, 2015, fot. Beata Zarzycka


Przemarsz członków Stowarzyszenia Klubu Kawalerskiego na miejsce wygłaszania przywołówek, Niedziela Wielkanocna, 2002 Fotografia w kolorze. Przemarsz ulicami miejscowości. Na jego czele odświętnie ubrana orkiestra, za nimi podążają ubrani w garnitury mężczyźni. Po ich lewej stronie grupa ludzi, w różnym wieku.

prze7

Orkiestra Dęta Inowrocławskich Kopalń Soli SOLINO, 2014, fot. Paula Kopeć


Orkiestra Dęta Inowrocławskich Kopalń Soli SOLINO, 2014, fot. Paula Kopeć Fotografia w kolorze. Grupa mężczyzn z instrumentami w dłoniach pozuje do fotografii. Mają na sobie odświętną odzież. W tle widoczna licznie zgromadzona ludność.

prze6

Orkiestra Dęta Inowrocławskich Kopalń Soli SOLINO, 2014, fot. Paula Kopeć


Przemarsz członków Stowarzyszenia Klubu Kawalerskiego na miejsce wygłaszania przywołówek, Niedziela Wielkanocna, 2004, fot. Damian Kramski Fotografia kolorowa. Grupa osób przechodzi ulicami miejscowości, na ich czele idzie kilku mężczyzn ubranych w garnitury.

prze5

Przemarsz członków Stowarzyszenia Klubu Kawalerskiego na miejsce wygłaszania przywołówek, Niedziela Wielkanocna, 2014, fot. Paula Kopeć


Przemarsz członków Stowarzyszenia Klubu Kawalerskiego na miejsce wygłaszania przywołówek, Niedziela Wielkanocna, 2014, fot. Maciej Piątek/ ino.online Zdjęcie kolorowe. Elegancko ubrani mężczyźni przechodzą drogą, którą pokrywają liczne kałuże. Na ich czele idzie mężczyzna grający na bębnie.

prze4

Przemarsz członków Stowarzyszenia Klubu Kawalerskiego na miejsce wygłaszania przywołówek, Niedziela Wielkanocna, 2014, fot. Maciej Piątek/ino.online


Zdjęcie w kolorze. Grupa mężczyzn przechodzi ulicami miejscowości. Mężczyźni uśmiechają się do siebie, a ich ubrania pokrywa cienka warstwa śniegu. W tle widoczne budynki i trawnik pokryty śniegiem.

prze3

Przemarsz członków Stowarzyszenia Klubu Kawalerskiego na miejsce wygłaszania przywołówek, Niedziela Wielkanocna, 2013


Przemarsz członków Stowarzyszenia Klubu Kawalerskiego na miejsce wygłaszania przywołówek, Niedziela Wielkanocna, 2014, fot. Paula Kopeć Fotografia kolorowa. Asfaltową drogą porusza się grupa mężczyzn, mają oni na sobie odświętne ubrania. W tle widoczne są domy mieszkalne.

prze2

Przemarsz członków Stowarzyszenia Klubu Kawalerskiego na miejsce wygłaszania przywołówek, Niedziela Wielkanocna, 2004, fot. Damian Kramski


Orkiestra Dęta Inowrocławskich Kopalń Soli SOLINO, 2014, fot. Paula Kopeć Zdjęcie kolorowe. Przemarsz ulicami miejscowości, na którego czele porusza się orkiestra złożona z kilku mężczyzn w różnym wieku.

prze1

Przemarsz członków Stowarzyszenia Klubu Kawalerskiego na miejsce wygłaszania przywołówek, Niedziela Wielkanocna, 2002


Przemowy

Mieszkańcy Inowrocławia słuchający przywołówek, 2015, fot. Beata Zarzycka Zdjęcie w kolorze. Widok na zgromadzoną publiczność, która przysłuchuje się wygłaszaniu przywołówek. Wśród niej znajdują się osoby w różnym wieku.

mowy18

Przywołówka 2017, fot. Marek Jasik/ino.online


Orkiestra Dęta Inowrocławskich Kopalń Soli SOLINO, 2014, fot. Paula Kopeć Fotografia w kolorze. Grupa mężczyzn z instrumentami w dłoniach pozuje do fotografii. Mają na sobie odświętną odzież. W tle widoczna licznie zgromadzona ludność.

mowy17

Orkiestra Dęta Inowrocławskich Kopalń Soli SOLINO, 2015, fot. Paula Kopeć


Wygłaszanie przywołówek, Niedziela Wielkanocna, 2015, fot. Paula Kopeć Fotografia w kolorze. Zbliżenie na dwójkę mężczyzn stojących na trybunie. Jeden z nich trzyma w dłoniach czerwoną księgę, drugi najprawdopodobniej wykrzykuje coś.

mowy16

20 września 2021

Wygłaszanie przywołówek, Niedziela Wielkanocna, 2004, fot. Damian Kramski Zdjęcie kolorowe. Trzech mężczyzn stojąc na drewnianej konstrukcji odczytuje notatki z czerwonej księgi.

mowy15

Wygłaszanie przywołówek, Niedziela Wielkanocna, 2015, fot. Beata Zarzycka


Mieszkańcy Inowrocławia słuchający przywołówek, 2015, fot. Beata Zarzycka Zdjęcie w kolorze. Grupa osób w różnym wieku, zgromadzona w jednym miejscu, intensywnie przygląda się czemuś.

mowy14

Mieszkańcy Inowrocławia słuchający przywołówek, 2015, fot. Beata Zarzycka


Wygłaszanie przywołówek, Niedziela Wielkanocna, 2004, fot. Damian Kramski Zdjęcie kolorowe. Trzech mężczyzn stojąc na drewnianej konstrukcji odczytuje notatki z czerwonej księgi.

mowy13

Wygłaszanie przywołówek, Niedziela Wielkanocna, 2015, fot. Beata Zarzycka


Tuż przed wygłaszaniem przywołówek, Niedziela Wielkanocna, 2015, fot. Beata Zarzycka Fotografia kolorowa. Po drewnianej drabinie wchodzi na trybunę wchodzi odświętnie ubrany mężczyzna. Na górze stoi dwóch mężczyzn, także ubranych odświętnie. Jeden z nich w dłoniach trzyma czerwoną księgę.

mowy12

Tuż przed wygłaszaniem przywołówek, Niedziela Wielkanocna, 2015, fot. Beata Zarzycka


Tuż przed wygłaszaniem przywołówek, Niedziela Wielkanocna, 2015, fot. Beata Zarzycka Zdjęcie kolorowe. Dwóch młodych mężczyzn dostawia drewnianą drabinę do konstrukcji trybuny.

mowy11

Tuż przed wygłaszaniem przywołówek, Niedziela Wielkanocna, 2015, fot. Beata Zarzycka


Mieszkańcy Inowrocławia słuchający przywołówek, 2015, fot. Beata Zarzycka Zdjęcie w kolorze. Widok na zgromadzoną publiczność, która przysłuchuje się wygłaszaniu przywołówek. Wśród niej znajdują się osoby w różnym wieku.

mowy10

Mieszkańcy Inowrocławia słuchający przywołówek, 2015, fot. Beata Zarzycka


Wygłaszanie przywołówek, Niedziela Wielkanocna, 2014, fot. Paula Kopeć Fotografia w kolorze. Dookoła drewnianej trybuny zgromadziła się publiczność, na jej górze widać stojących pod parasolem trzech mężczyzn.

mowy9

Wygłaszanie przywołówek, Niedziela Wielkanocna, 2014, fot. Paula Kopeć


Wygłaszanie przywołówek, Niedziela Wielkanocna, 2014, Paula Kopeć Zdjęcie kolorowe. Trzech młodych mężczyzn, w eleganckich ubraniach stoi na górze trybuny. Jeden z nich najprawdopodobniej krzyczy, drugi trzyma w swoich dłoniach czerwoną książkę, trzeci trzyma rozłożony parasol.

mowy8

Wygłaszanie przywołówek, Niedziela Wielkanocna, 2014, fot. Paula Kopeć


Wygłaszanie przywołówek, Niedziela Wielkanocna, 2004, fot. Damian Kramski Zdjęcie w kolorze. Po drewnianej drabinie wchodzi na trybunę wchodzi odświętnie ubrany mężczyzna. Na górze stoi trzech mężczyzn, także odzianych odświętnie. Jeden z nich w dłoniach trzyma czerwoną księgę.

mowy7

Tuż przed wygłaszaniem przywołówek, Niedziela Wielkanocna, 2014, fot. Paula Kopeć


Wygłaszanie przywołówek, Niedziela Wielkanocna, 2013 Fotografia kolorowa. Trzech mężczyzn stoi na podeście drewnianej konstrukcji. Jeden z nich trzyma w swoich dłoniach księgę w czerwonej oprawie, drugi natomiast trzyma czarny parasol. Intensywnie pada obfity śnieg.

mowy6

Wygłaszanie przywołówek, Niedziela Wielkanocna, 2013


Przywołówka, 2017, fot. Marek Jasik/ino.online Zdjęcie w kolorze. Publiczność zgromadzona wokół drewnianej trybuny słucha wygłaszanych przywołówek,które wygłasza trójka mężczyzn znajdujących się na górnej części konstrukcji. Za trybuną widoczna jest także orkiestra.

mowy5

Wygłaszanie przywołówek, Niedziela Wielkanocna, 2013


Wygłaszanie przywołówek, Niedziela Wielkanocna, 2004, fot. Damian Kramski Zdjęcie kolorowe. Trzech mężczyzn stojąc na drewnianej konstrukcji odczytuje notatki z czerwonej księgi.

mowy4

Wygłaszanie przywołówek, Niedziela Wielkanocna, 2004, fot. Damian Kramski


Wygłaszanie przywołówek, Niedziela Wielkanocna, 2004, fot. Damian Kramski Zdjęcie w kolorze. Po drewnianej drabinie wchodzi na trybunę wchodzi odświętnie ubrany mężczyzna. Na górze stoi trzech mężczyzn, także odzianych odświętnie. Jeden z nich w dłoniach trzyma czerwoną księgę.

mowy3

Wygłaszanie przywołówek, Niedziela Wielkanocna, 2004, fot. Damian Kramski


Wygłaszanie przywołówek, Niedziela Wielkanocna, ok. 2000 Fotografia w kolorze. Grupa elegancko ubranych mężczyzn stoi na drewnianej trybunie. Jeden z nich trzyma w swojej dłoni otwartą księgę w czerwonej obwolucie.

mowy2

Wygłaszanie przywołówek, Niedziela Wielkanocna, ok. 2000


Wygłaszanie przywołówek, Niedziela Wielkanocna, ok. 2000 Fotografia w kolorze. Grupa elegancko ubranych mężczyzn stoi na drewnianej trybunie. Jeden z nich trzyma w swojej dłoni otwartą księgę w czerwonej obwolucie.

mowy1

Wygłaszanie przywołówek, Niedziela Wielkanocna, ok. 2000


Dyngus

Członkowie Stowarzyszenia Klubu Kawalerskiego dźwiękiem trąbki ogłaszają dyngus, Poniedziałek Wielkanocny, 2014, fot. Paula Kopeć Fotografia kolorowa. Grupa młodych mężczyzn idzie po drodze gruntowej. Idący na ich czele mężczyzna gra na niewielkiej trąbce. Dookoła nich widać zabudowę mieszkalną.

dyng8

Członkowie Stowarzyszenia Klubu Kawalerskiego dźwiękiem trąbki ogłaszają dyngus, Poniedziałek Wielkanocny, 2014, fot. Paula Kopeć


Członkowie Klubu Kawalerskiego oblewają panny „wodą komitecką” i perfumami, Poniedziałek Wielkanocny, 2014, fot. Paula Kopeć Zdjęcie kolorowe. Liczna grupa mężczyzn otacza młodą dziewczynę i oblewa ją, za pomocą butelek, wodą. Cała sytuacja ma miejsce przed wejściem do budynku mieszkalnego i jest rejestrowana przez kamerę, której fragment widać w kadrze.

dyng7

Członkowie Stowarzyszenia Klubu Kawalerskiego oblewają panny „wodą komitecką”, Poniedziałek Wielkanocny, 2014, fot. Paula Kopeć


Członkowie Stowarzyszenia Klubu Kawalerskiego dźwiękiem trąbki ogłaszają dyngus, Poniedziałek Wielkanocny, 2014, fot. Paula Kopeć Fotografia kolorowa. Grupa młodych mężczyzn idzie po drodze gruntowej. Idący na ich czele mężczyzna gra na niewielkiej trąbce. Dookoła nich widać zabudowę mieszkalną.

dyng6

Członkowie Stowarzyszenia Klubu Kawalerskiego dźwiękiem trąbki ogłaszają dyngus, Poniedziałek Wielkanocny, 2010, fot. Marek Jasik/ino.online


Członkowie Klubu Kawalerskiego oblewają panny „wodą komitecką” i perfumami, Poniedziałek Wielkanocny, 2010, fot. Marek Jasik/ino.online Zdjęcie kolorowe. Grupa mężczyzn otacza kobietę i wylewa na nią wodę i perfumy. Dziewczyna próbuje się osłaniać.

dyng5

Członkowie Stowarzyszenia Klubu Kawalerskiego oblewają panny perfumami, Poniedziałek Wielkanocny, 2010, fot. Marek Jasik/ino.online


Członkowie Klubu Kawalerskiego oblewają panny „wodą komitecką” , Poniedziałek Wielkanocny, 2010, fot. Marek Jasik/ino.online Zdjęcie w kolorze. Mężczyzna wylewa na głowę dziewczyny wodę ze szklanej butelki. Obok nich stoją dziewczyna i chłopak, którzy z rozbawieniem przyglądają się całej sytuacji.

dyng4

Członkowie Stowarzyszenia Klubu Kawalerskiego oblewają panny „wodą komitecką”, Poniedziałek Wielkanocny, 2010, fot. Marek Jasik/ino.online


Członkowie Klubu Kawalerskiego oblewają panny „wodą komitecką” i perfumami, Poniedziałek Wielkanocny, 2010, fot. Marek Jasik/ino.online Zdjęcie kolorowe. Grupa mężczyzn otacza kobietę i wylewa na nią wodę i perfumy. Dziewczyna próbuje się osłaniać.

dyng3

Członkowie Stowarzyszenia Klubu Kawalerskiego oblewają panny „wodą komitecką” i perfumami, Poniedziałek Wielkanocny, 2010, fot. Marek Jasik/ino.online


Członkowie Klubu Kawalerskiego oblewają panny „wodą komitecką”, Poniedziałek Wielkanocny, 2004, fot. Damian Kramski Fotografia w kolorze. Grupa mężczyzn wylewa wodę z butelki na młodą dziewczynę.

dyng2

Członkowie Stowarzyszenia Klubu Kawalerskiego oblewają panny „wodą komitecką”, Poniedziałek Wielkanocny, 2004, fot. Damian Kramski


Członkowie Klubu Kawalerskiego oblewają panny „wodą komitecką”, Poniedziałek Wielkanocny, 2004, fot. Damian Kramski Fotografia kolorowa. Trzech młodych mężczyzn oblewa za pomocą butelki młodą kobietę wodą.

dyng1

Członkowie Stowarzyszenia Klubu Kawalerskiego oblewają panny „wodą komitecką”, Poniedziałek Wielkanocny, 2004, fot. Damian Kramski


Klub

Paweł Małachowski, prezes Stowarzyszenia Klubu Kawalerskiego w latach 2008-2013, fot. Bartłomiej Oleszek Kolorowa fotografia. Przy stole, na którym ułożone zostały Księgi Protokołów siedzi mężczyzna w średnim wieku.

klub18

Paweł Małachowski, prezes Stowarzyszenia Klubu Kawalerskiego w latach 2008-2013, fot. Bartłomiej Oleszek


Zaproszenie na 185. Przywołówki, 2017 Skan w kolorze. Zaproszenie na Przywołówki i godzinowy plan wydarzeń.

klub17

Zaproszenie na 185. Przywołówki, 2017


VIII Księga Protokołów, fot. Bartłomiej Oleszek Zdjęcie w kolorze. Widok na strony Księgi Protokołów wyklejone fotografiami członków stowarzyszenia podczas zwyczaju przywołówek.

klub16

VIII Księga Protokołów, fot. Bartłomiej Oleszek


I Księga Protokołów, fot. Bartłomiej Oleszek Kolorowa fotografia. Kadr przedstawiający stronę odręcznie zapisanej księgi. Pismo, którym zanotowano tekst jest niezwykle staranne. Strony noszą ślady użytkowania; naderwania, sklejenia taśmą, zżółknięte fragmenty.

klub15

I Księga Protokołów, fot. Bartłomiej Oleszek


Informacja prasowa o przywołówkach, „Głos Inowrocławia’, 01.04. 2016 Skan w kolorze. Artykuł w gazecie, zatytułowany: „To taki kujawski zwyczaj”.

klub14

Informacja prasowa o przywołówkach, „Głos Inowrocławia”, 01.04.2016


Skan w kolorze. Dokument potwierdzający wpisanie „Przywołówek dyngusowych w Szymborzu” na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

klub13

Uroczystość wręczenia decyzji o wpisaniu przywołówek na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, 16.10.2016 r., Muzeum Narodowe w Krakowie, fot. Robert Garstka


Skan w kolorze. Dokument potwierdzający wpisanie „Przywołówek dyngusowych w Szymborzu” na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

klub12

Uroczystość wręczenia przedstawicielom Stowarzyszenia Klubu Kawalerskiego decyzji o wpisaniu przywołówek na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, 16.10.2016 r., Muzeum Narodowe w Krakowie, fot. Robert Garstka


Informacja w „Gazecie Pomorskiej” o wpisaniu przywołówek dyngusowych w Szymborzu na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, 19.10.2016 Skan w kolorze. Artykuł w gazecie, zatytułowany: „Nasze kujawskie dziedzictwo”.

klub11

Informacja w „Gazecie Pomorskiej” o wpisaniu przywołówek dyngusowych w Szymborzu na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego, 19.10.2016


Skan w kolorze. Dokument potwierdzający wpisanie „Przywołówek dyngusowych w Szymborzu” na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

klub10

20 września 2021

Członkowie Stowarzyszenia Klubu Kawalerskiego, 2014, fot. Paula Kopeć Fotografia kolorowa. Do zdjęcia pozuje kilkoro mężczyzn ubranych w odświętne ubrania. Wykonywaniu fotografii najprawdopodobniej towarzyszył miły nastrój; twarze pozujących ozdabiają uśmiechy.

klub9

Członkowie Stowarzyszenia Klubu Kawalerskiego, 2015, fot. Paula Kopeć


Skan w kolorze. Dyplom dla Jana Małachowskiego, członka Stowarzyszenia Klubu Kawalerskiego w Szymborzu, za długoletnią działalność i podtrzymywanie kujawskiej tradycji.

klub8

20 września 2021

Członkowie Stowarzyszenia Klubu Kawalerskiego, 2010, fot. Paula Kopeć Fotografia w kolorze. Grupa uśmiechniętych, odświętnie ubranych młodych mężczyzn pozuje do wspólnego zdjęcia. Jeden z nich trzyma w swoich dłoniach Księgę Protokołów w czerwonej okładce.

klub7

Członkowie Stowarzyszenia Klubu Kawalerskiego, 2010, fot. Paula Kopeć


Dawni i obecni członkowie Stowarzyszenia Klubu Kawalerskiego, 2009 Zdjęcie kolorowe. Duża grupa mężczyzn w różnym wieku pozuje do wspólnej fotografii. Wszyscy pozujący mają na sobie elegancką odzież, niektórzy z nich ubrani są w tradycyjny strój orkiestrowy.

klub6

Dawni i obecni członkowie Stowarzyszenia Klubu Kawalerskiego, 2009


Fotografia kolorowa. Do zdjęcia pozuje kilkoro mężczyzn ubranych w odświętne ubrania. Wykonywaniu fotografii najprawdopodobniej towarzyszył miły nastrój; twarze pozujących ozdabiają uśmiechy.

klub5

Członkowie Stowarzyszenia Klubu Kawalerskiego, 2014, fot. Paula Kopeć


Dawni i obecni członkowie Stowarzyszenia Klubu Kawalerskiego, 2009 Zdjęcie kolorowe. Duża grupa mężczyzn w różnym wieku pozuje do wspólnej fotografii. Wszyscy pozujący mają na sobie elegancką odzież, niektórzy z nich ubrani są w tradycyjny strój orkiestrowy.

klub4

Księga Protokołów, 2004


Medal im. Oskara Kolberga przyznany Stowarzyszeniu Klubu Kawalerskiego w 2004, fot. Barbara Polakowska Kolorowe fotografie przedstawiające dwie strony brązowego medalu.

klub3

Medal im. Oskara Kolberga przyznany Stowarzyszeniu Klubu Kawalerskiego w 2004 r., fot. Barbara Polakowska


Kolorowy skan. Dyplom potwierdzający przyznanie nagrody honorowej imienia Oskara Kolberga Stowarzyszeniu Klubu Kawalerów w Szymborzu.

klub2

20 września 2021

Księga Protokołów, 1993 Kolorowy skan. Karta w kratkę, na której zapisano odręcznie przemowę z 1993 roku i wklejono kolorową fotografię. Na zdjęciu widać piątkę mężczyzn w garniturach.

klub1

Księga Protokołów, 1993